Sauna Hizmeti şimdi Antfit ‘ te! Antfit Spor Merkezi

Sauna Hizmeti şimdi Antfit ‘ te! Antfit Spor Merkezi

Sauna Hizmeti şimdi Antfit ‘ te! Antfit Spor Merkezi

Sauna Hizmeti şimdi Antfit ‘ te! Antfit Spor Merkezi

Geçmişten günümüze kadar gelen sauna, farklı yararları ile dikkat çeker. Doğru kullanıldığında insanların yaşam kalitesini arttıran bir unsurdur. Genellikle otel ve spor salonu gibi yerlerde bulunur. Peki, sauna Antalya tam olarak nedir? Ne işe yarar? Gelin, şimdi bu soruların cevaplarını birlikte inceleyelim.

Sauna Nedir?

Sauna; ortamdaki ısı ve nem sayesinde insanların terlemesine neden olan ve bu sayede gözenekleri temizlenmesi ve vücuttan zararlı maddelerin atılmasını sağlayan bir alandır. Fin hamamı olarak da adlandırılan saunaya ilişkin daha detaylı tanımlamalar da yapmak mümkündür.

Öncelikle saunanın bir hamam olmadığının altının çizilmesi gerekir. Çünkü burada insanlar, su ile direkt olarak temas etmezler. Genellikle ahşaptan yapılma bir alanın ortasında bulunan soba ile ortam ısıtılır. Bu alanın içerisi tamamen ahşap olup, insanların oturabileceği alanlar vardır. Belli alanlarda sauna taşları vardır ve bu taşların üzerine dökülen sular, ısının da etkisi ile buharlaşır ve ortamdaki nem oranı artar.

Sauna taşlarının üzerine normal su dökülebileceği gibi farklı aromaları ve esansları içeren suların dökülmesi de söz konusudur. Özellikle kuzey bölgelerde yer alan ülkelerde nane, lavanta ve çam esansı gibi farklı seçeneklerin sauna Antalya içerisinde kullanıldığı bilinir. Bu tür esanslar sayesinde ortamın içerisinde güzel bir koku oluşur ve bu koku da insanlara farklı bir rahatlık verir.

Sauna Nasıl Kullanılır?

Antalya sauna her geçen biraz daha yaygınlaşmaktadır. Ancak bu özel alanın kullanımına ilişkin bazı yanlışlıklar olduğunun altının çizilmesi gerekir. Öncelikle saunaya girmenin temel amacının terlemek olduğunun unutulmaması gerekir. Bundan dolayı buraya girmeden önce vücudun su ihtiyacı karşılanmış olmalıdır. Aksi takdirde aşırı sıvı kaybına bağlı olarak baygınlık yaşanması gibi durumlar ortaya çıkabilir. Bir diğer önemli detay ise terlemenin etkili olması için buraya tamamen kuru bir şekilde girilmesi gerekir.

Saunaya girmeden önce üzerinizde bulunan bütün kıyafetleri ve aksesuarları çıkarmanız gerekir. Eğer değerli aksesuarlarınız ve eşyalarınız var ise bunları evinizde bırakmanız daha doğru olacaktır. Metal, plastik ve daha farklı maddelerden yapılmış olan eşyalarınızın aşırı ısı ve nemden olumsuz etkilenebileceğini asla unutmayın. Dolayısıyla da burada bahsedilen hususa çok dikkat edin.

İlk defa Antalya sauna kullanacaksınız, burada kalma sürenizi düşük tutmanız gerekir. İlk seansınızı 5 dakika yapabilir ve daha sonra 5 dakika dinlenmek için dışarı çıkabilirsiniz. Diğer seferde ise tek seferde 10 dakika kaldıktan sonra 5 dakika ara verebilirsiniz. Uzmanlar, aralıksız en fazla 20 dakika sauna içinde kalınması gerektiğini ifade ederler. Daha uzun kalmak, insan sağlığı için farklı sorunlara neden olacaktır.

Saunadan çıktıktan sonra şok etkisi için soğuk duş alabilirsiniz. Ancak kış aylarında böyle bir şey yapmanız, farklı sağlık sorunlarına ve problemlere neden olabilir. Ayrıca aşırı terlemenize bağlı olarak cildinizin nem kaybetmesi söz konusu olabilir. Bu tür sorunlar için doktorunuz tarafından tavsiye edilen nemlendiricileri tercih edebilirsiniz.

Saunanın Faydaları

Fin hamamı olarak bilinmesinden dolayı klasik hamam ile karıştırılan saunanın birçok yararı vardır. Öyle ki, bunları okuyanların önemli bir kısmında ciddi bir şaşkınlık meydana gelir. Antalya sauna faydaları genel olarak şu şekilde sıralanabilir:

·         Detoks

Vücut, farklı şekillerde içerisine giren toksik maddeleri dışarıya su ile atar. Bu noktada terleme de son derece önemlidir. Düzenli olarak saunaya girmek, bu maddelerin dışarı atılmasını hızlandırır ve bir anlamda vücudun sağlığının korunmasına dolaylı katkı verir.

Düzenli olarak saunaya girmek, insanların ter atma kapasitelerini ciddi şekilde arttırır. Bu sayede toksik maddelerin dışarı atım hızında da bir yükselme söz konusu olur.

·         Uzun Ömür

Sauna Antalya, insanların sağlıklarını direkt olarak ilgilendiren bir konudur. Dolayısıyla da sauna kullanımı ile insan ömrü arasında bir ilişki olduğu söylenebilir. Yapılan bir araştırmaya göre 40-60 yaş aralığında olan ve düzenli olarak saunaya girenlerin ölümcül hastalıklara yakalanma risklerinin ciddi şekilde düştüğü görülmüştür. Örneğin; kalp krizi riskinin %48 oranında azaldığı tespit edilmiştir. Bu oran, son derece yüksek olup, insanların daha uzun yaşamalarıyla ilgilidir.

Sauna içerisindeki yüksek ısıda, doğru miktarda zaman geçirmek insan sağlığı için son derece önemlidir. Bir diğer araştırmada yüksek ısıya bir süre maruz kalan solucanların, diğer solucanlardan daha uzun yaşadıkları tespit edilmiştir.

Bütün bunlara ek olarak saunanın stresi azaltıcı ve mutluluğu yükseltici etkileri vardır. Düşük stres ve yüksek mutluluk seviyesi daha uzun ömür anlamına gelir.

·         Hızlı İyileşme

Belirli oranda ısının vücuda tesir etmesi, bazı hormonların seviyelerinin değişmesine neden olmaktadır. Bu hormonlar arasında büyüme ve gelişmeyi etkileyenler de vardır. Söz konusu hormonların, iyileşmeye olumlu etki ettiği ve iyileşmeyi hızlandırdığı bilinmektedir.

Yine ısı ve terlemeye bağlı olarak kan akış hızında artış meydana gelir. Bu durum doku ve organlara daha hızlı besin ve vitamin taşınması demektir. Dolayısıyla burada bahsedilen durum da benzer şekilde iyileşme hızını olumlu olarak etkiler.

·         Mutluluk ve Stres

Sauna Antalya, insan vücudunun yenilenmesini sağlar. Yüksek oranda gerçekleşen terleme ile birlikte zararlı olan maddeleri dışarı atılır. Böylece vücutta bir hafifleme söz konusu olur. Bütün bunlar ise insanların kendilerini daha iyi hissetmelerine ve mutlu olmalarına neden olur.

Sauna gitmek, insanlar için önemli bir etkinliktir. Söz konusu etkinlik genellikle arkadaş grubu ya da aile ile birlikte yapılır. Böylece ikili ilişkilerin daha fazla gelişmesi durumu meydana gelebilir. Diğer insanlarla etkileşime girmek, stres engelleyici bir durum olarak ifade edilebilir.

·         Fiziksel Performans

Vücudun toksinlerden temizlenmesi, kan akış hızının artması ve benzer yararlar, fiziksel performans üzerinde olumlu etki yapar. Düzenli olarak Antalya sauna seçeneğine yönelmek, insan vücudundaki soğutma mekanizmalarının gelişmesini sağlar. Hipertemi şartlandırma olarak bilinen bu durum, son derece önemlidir.

Saunaya girmenin kan akış hızını arttırmasının temelinde, kalbin kan pompalama hızının artması vardır. Kalbin daha güçlü hale gelmesi, fiziksel performansı belirgin şekilde arttırır.

·         Kalori Yakma

İnsanlar saunada hareketsiz kalırlar. Bu durum, saunaya girenlerin herhangi bir yağ yakmalarını imkansız gibi gösterir. Ancak durum tam olarak böyle değildir. Aşırı ısıya maruz kalma durumunda vücut soğutma sistemlerini devreye alır. Terleme başlar ve vücut içi dengesi buna uydurulmaya çalışılır. İşte bütün bunların sağlanması ancak enerji ile mümkündür.

Sauna Antalya, yağ hücrelerinin ölmesi noktasında da olumlu sonuçlar verir. Yapılan bazı araştırmalara göre obezite tedavisinde sauna kullanımının olumlu etkileri tespit edilmiştir. Ancak burada yanlış anlaşılma olmaması lazım. İnsanlar, sadece saunaya girerek zayıflayacaklarını düşünmemelidir. Bu ortam, kilo vermenize yardımcı olabilir ancak tek başına kesinlikle yeterli değildir.

Yukarıda yer alan bilgiler dikkate alındığında, düzenli olarak Antalya sauna tercihi yapmanın son derece faydalı olduğu söylenebilir. Ancak burada doğru şekilde zaman geçirilmesi gerektiği unutulmamalıdır. Yanlış bir uygulamanın yarar değil, direkt olarak zarar getireceği akıldan çıkarılmamalıdır. Kronik rahatsızlıkları bulunanlar, mutlak surette doktor tavsiyesine göre hareket etmelidir. Kendi başlarına karar vermemelidirler. Son olarak sauna kullanımına ilişkin bir uzmandan yardım almanız, doğru bir adım olacaktır.

HEMEN ARA 0533 717 74 79