Reformer Pilates Antalya – Antfit Spor Merkezi

Reformer Pilates Antalya – Antfit Spor Merkezi

Reformer Pilates Antalya – Antfit Spor Merkezi

Reformer Pilates Antalya – Antfit Spor Merkezi

Reformer pilates, özel tasarlanan bir aletle uygulanan, vücudunuzun esnemesini, güçlenmesini ve kaybettiğiniz enerjiyi size geri kazandırarak zinde kalmanızı sağlayan egzersiz hareketleridir.

Ayrıntılı bilgi ve avantajlı fırsatlardan yararlanmak için , ANTFİT Spor Merkezine bekliyoruz.

☎Detaylar için İletişime geçebilirsiniz “ 0533 717 7479 “

🔶🔷ANTFİT SPOR MERKEZİ ANTALYA

Reformer pilates, özellikle eklemlere aşırı yük bindirmeden güçlü kas yapısı oluşturmada avantajlı bir yöntemdir. 100 ayrı egzersiz yapılmasına imkan veren reformer pilates aleti sayesinde kas dayanıklılığı, laktat toleransı, periferik eklem stabilitesi, kas kuvveti, denge, koordinasyon gibi sporcular için önemli konular üzerinde çalışılabilmektedir. Reformer pilates hareketleri vücudun belirli bölgelerini çalıştırmaktadır.

Reformer pilates nedir sorusu ile başlayacak olursak; Reformer pilates aleti ilk olarak 1. Dünya Savaşı sırasında yaralı askerlerin yatakta tedavisi için Joseph Pilates tarafından kullanılmaya başlanmıştır. Duvarlara ve yataklara takılan yaylar ile hastalara yaptırılan egzersizler, günümüz reformer aletinin ilk denemeleri olmuştur. Bu denemelerle hastalar yataktan kalkmak zorunda olmadan iyileşmişlerdir. Bu durum aslında reformer pilates ne işe yarar sorumuzun da basit bir cevabıdır

reformer pilates antalya

Ayrıca rehabilitasyon amaçları için kullanılan reformer pilates egzersizleri, kişinin yatay bir hareket düzleminde egzersiz yapmasına ve bacakları boyunca ağırlık yüklenmesine izin vermediği için eklemlerin yenilenmesi ve güçlenmesi açısından önemlidir.

Günümüzde hemen hemen tüm pilates stüdyolarında öğretilen reformer pilates teknikleri, kısa sürede kaslarını güçlendirmek ve sıkılaşmak isteyenlerin tercihidir. Reformer pilates nedir sorunuza pilates eğitmenleriniz detaylı bilgi verecektir.

Reformer Pilates

Egzersiz yapmak, insanları hem fiziksel hem de psikolojik anlamda olumlu olarak etkileyen bir aktivitedir. Ancak spor yapmanın genel anlamda biraz sıkıcı ve yorucu olduğunu kabul etmek gerekir. Bu özelliklerinden dolayı bazı insanlar, spor yapmaya başlasalar dahi, bir süre sonra bırakırlar. Burada bahsedilen sorunları aşmanızı sağlayacak çok özel bir egzersiz türü vardır. Reformer pilates. Bu egzersiz türü ile spor yaparken aynı zamanda eğlenceli zaman geçirmeniz mümkündür. Klasik pilatesten biraz daha farklı olan Antalya reformer pilates, son dönemlerin trendlerinden biri haline gelmiştir. Peki, reformer pilates nedir, nasıl yapılır, kullanılan aletler nelerdir?

Reformer Pilates Nedir?

Reformer pilates; normal pilatesin alet ile yapılanı olarak tanımlanabilir. Ancak normal pilatesten oldukça farklıdır. Bilindiği gibi normal pilateste mat kullanımı söz konusu iken, aletli olanda ise mat yerine daha farklı aletler kullanılır. Bundan dolayı da “aletli pilates” olarak ifade edilir. Bu egzersizin temel hedefi, insanların kendi ağırlıklarının yardımı ise güç, esneklik ve dayanıklılık kazanmasıdır.

Burada bahsedilen egzersiz ile 100’den fazla hareket yapılması mümkündür. Kullanılan özel aletler, buna imkan verir. Ayrıca egzersizler yatarak, oturarak, uzanarak, baş aşağı sarkarak ve benzer pozisyonlarda yapılabilir. Dolayısıyla da insanların beklentilerine tam olarak cevap veren bir egzersiz türü olduğunu söylemek kesinlikle yanlış olmaz.

Reformer pilates Antalya ile yapılacak olan hareketlerin zorluk derecesi, kişinin durumuna göre ayarlanabilir. Kişinin yaşı, vücut yapısı, kas ve kemik sistemi dikkate alınarak gerekli ayarlamalar yapılır. Böylece gereksiz bir zorluk ya da kolaylıkla karşılaşma durumu olmaz. Yapılan egzersizler mental ve fiziksel açıdan pek çok olumlu etkiye sahiptir.

Aletli pilates Antalya olarak da bilinen bu egzersiz türünde kullanılan birden fazla alet vardır. Bunlardan ilk kullanılan reformer olduğundan dolayı, buradaki pilates türü reformer pilates adını almıştır. Bu özel egzersizin kendi içerisinde bazı prensipleri vardır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Konsantrasyon
 • Stabilizasyon
 • Akıcılık
 • Kontrol
 • Doğruluk
 • Nefes

Yukarıdaki prensipler incelendiğinde dahi, söz konusu egzersizin ne kadar önemli olduğu fark edilecektir.

Reformer Pilates Tarihçesi

Reformer pilates, ilk olarak I. Dünya Savaşı esnasında kullanılmıştır. Oldukça çetin geçen savaşta, yaralanan askerlerin sağlıklarına tekrardan kavuşması için geliştirilen yöntemlerden birisi olduğu söylenebilir. Yöntemi geliştiren ise Alman doktor Joseph Pilates’tir.

Yaralanan askerlerin tedavi edildikten sonra fiziksel olarak gerilediği fark edilmiştir. Özellikle ayak ve kol gibi uzuvlarda yaralananlarda, bu gerileme çok daha yüksektir. Fiziksel gerilemeyi düzeltmek için Alman doktor, duvarlara ve yataklara yay takarak askerlere farklı egzersizler yaptırmıştır. Yaptırılan bu egzersizler sonrasında askerlerin fiziksel olarak ciddi bir gelişim gösterdiği fark edilmiştir. Bir tür tedavi ve terapi olarak uygulanan yöntem, tarihteki ilk reformer pilates Antalya olarak kabul edilir. Günümüze gelinceye kadar daha da geliştirilmiştir.

Reformer Pilates Nasıl Yapılır?

Reformer pilates, yapılması son derece kolay bir egzersizdir. Bu egzersiz içerisinde 100’den fazla hareket vardır. Bu hareketler, yukarıda da bahsedildiği gibi oturarak, yatarak, uzanarak ya da daha farklı şekillerde yapılabilir.

Reformer pilates Antalya yapılırken kullanılan aletler; reformer, cadillac, chair ve barrel olarak sıralanabilir. Söz konusu aletlerin her birisinin kendine has özellikleri vardır. Genel olarak dirençli yaylardan meydana geldiklerini söylemek yanlış olmaz. Söz konusu yaylar, kişinin durumu dikkate alınarak özel olarak ayarlanır. Daha sonra ise bu yaylar kullanılarak hareketlere başlanabilir.

Aletli pilates Antalya yaparken başlarda bir eğitmenden yardım almak son derece önemlidir. Çünkü hareketleri yapması kolay olsa dahi, küçük detaylar olduğu unutulmamalıdır. Eğitmeninizden alacağınız bilgiler, egzersizleri daha doğru ve daha etkili yapmanızı sağlayacaktır.

Reformer Pilates Faydaları

Günümüzde adeta bir trend haline gelen reformer pilates Antalya, sağladığı farklı yararlar ile dikkat çeker. Yapılan hareketlere bağlı olarak vücuda birçok olumlu etkisi olduğu bilinir. Ayrıca psikolojik ve zihinsel açıdan da önemli yararları vardır. Bunlardan öne çıkanlar şu şekildedir:

Güç ve Direnç Kazandırma

Burada yapılan egzersizlerin önemli bir kısmında dirençli yay kullanılır. Hem bu yaylar, hem de diğer ekipmanlar sayesinde insanlar kendi ağırlıkları ile çalışma imkanı yakalar. Bu durum ise kasların gelişmesine, vücudun direnç kazanmasına neden olur. Bir süre sonra güne çok daha zinde başlar ve kendinizi daha enerjik hissedersiniz.

Esneklik Arttırma

Başlangıçta bazı hareketleri yapmak size zor gelebilir. Başlangıçta kaslarınızın gergin olması, bunun en temel nedenidir. Dirençli yaylarla yapacağınız hareketler, bir süre sonra esneklik kazanmanızı sağlayacaktır. Böylece sakatlanmalar ve zedelenmelerde ciddi bir düşüş meydana gelecek. Günlük yaşamda daha rahat hareket edebilecek ve farklı avantajlar sağlayacaksınız.

Omurganızı ve Duruş Düzeltme

Reformer pilates Antalya, başarısı kanıtlanmış bir yöntemdir. Üstelik bu yöntem, çok büyük bir savaş esnasında denenmiş ve başarılı olmuştur. Düzenli olarak yapılan aletli pilates, özellikle omurga bölgesinde önemli düzelmelere neden olur. Omurganın dikleşmesini sağlar ve böylece duruştaki bozuklukların giderilmesinde rol oynar. Günümüzde skolyoz gibi önemli omurga rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılması, bu yöndeki etkisini ispatlar türdendir.

Nefesi Düzenleme

Bu egzersizleri yapmanın en önemli avantajlarından birisi, doğru nefes alıp vermeyi öğretmesidir. Dirençli yay ve diğer aletlerle yapılan egzersizler sırasında nasıl nefes alıp vereceğiniz son derece önemlidir. Bu noktada eğitmeninizden gelen direktifler ile nefesinizdeki hataları görür ve bunları düzeltirsiniz. Düzenli olarak reformer pilates Antalya yapmanın sonucunda, nefesinizdeki düzelme kalıcı hale gelir.

Kas Gelişimi Sağlama

Aletli pilates ile yapmış olduğunuz bütün hareketler, kaslarınızın kasılmasına ve çalışmasına neden olur. Böylece kaslarınızda gözle görülür bir gelişim meydana gelir. Bu gelişimi istediğiniz seviyede tutabilirsiniz. Ayrıca hangi kaslarınızı çalıştırmanız gerektiğine de rahatlıkla karar verebilir ve buna uygun egzersizleri yapabilirsiniz. Dolayısıyla da hem bölgesel hem de bütünsel anlamda kaslarınızdaki gelişimi olumlu anlamda etkilediğini söylemek yanlış olmayacaktır.

Vücut Dengesi Sağlama

Burada bahsedilen aletlerle yapılan egzersizlerde kontrol ve denge son derece önemlidir. Özellikle havada asılı durulan hareketler sayesinde denge ve kontrol noktasında ciddi bir gelişim göstereceksiniz. Sınırlarınızı fark edecek ve yeni özelliklerinizi fark edeceksiniz. Odaklanma, denge ve kontrol anlamında ciddi bir gelişim gösterecek ve bu duruma siz bile şaşıracaksınız.

Mutluluk Verme

Düzenli olarak yapmış olduğunuz Antalya reformer pilates sayesinde vücudunuzdaki değişimler meydana gelecek. Olumlu anlamdaki bu değişimleri fark etmek sizi fazlasıyla mutlu edecektir. Ayrıca egzersizler sırasında salgılanan yüksek adrenalin, egzersizleri başarılı bir şekilde tamamlamanızla birlikte mutluluk hormonunun salgılanmasına neden olacaktır. Kısacası düzenli olarak bu hareketleri yapmak, sizi mutlu edecektir.

Sırt, Bel ve Boyun Ağrılarını Azaltma

Sürekli masa başında çalışmak zorunda olan birisiyseniz, boyun ve bel ağrıları yaşıyorsunuz demektir. Bu ağrıların temel nedeni, kaslarınızla ilgilidir. Genellikle tıbbi tedavi yerine fiziksel tedavi önerilir. İşte reformer pilates Antalya, yapabileceğiniz en kolay fizik tedavi yöntemidir. Sırt, bel ve boyun bölgesindeki kasların çalışması ve bunların esnekliğinin artması sonucunda ağrılarınızda önemli bir azalma olacaktır.

Konsantrasyon Sağlama

Odaklanmada sorun yaşıyorsanız, aletli pilates yapmak bu sorunu aşmanızı sağlayabilir. Hareketler esnasında ciddi bir odaklanma ve konsantrasyona sahip olmanız gerekir. Bir süre sonra bunlar sizde alışkanlık ve beceri haline gelir. Böylece yaşamın her alanında konsantrasyon sağlama noktasında herhangi bir zorluk yaşamazsınız.

Bölgesel İncelme

Aletli pilatesin en önemli özelliklerinden birisi, bölgesel çalışmadır. Böylece bölgesel anlamda inceleme sağlamanız mümkün olacaktır. Bütün bunlar ise daha düzgün bir görünüme sahip olmanız açısından son derece önemlidir.

Kan Dolaşımını Düzenleme

Hareketsiz bir yaşama sahipseniz, kan akış hızının olması gerektiği gibi değildir. Daha açık bir ifade ile kan akışınız yavaştır. Bu durum, ciddi sağlık sorunlarına adeta davetiye çıkarır. Düzenli olarak yapacağınız egzersizler, metabolizma ve kan akışınızı hızlandıracaktır. Kan akış hızınız, olması gerektiği hale geldiğinde, yaşam kalitenizde ciddi bir artış olduğunu göreceksiniz.

Stresi Giderme

Stres, insan vücudunu son derece olumsuz etkileyen ve görünmez olan bir düşmandır. Günlük yaşamda karşılaşılan sorunlar, stresin temel kaynağıdır. Düzenli olarak reformer pilates Antalya yapmak, bu sorunlardan uzaklaşmanıza ve sizin yeni bir bakış açısı kazanmanıza neden olur. Direkt olarak olmasa dahi, dolaylı olarak stresle mücadele yöntemi olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Eklem Rahatsızlıklarını Engelleme ve Giderme

Klasik egzersizlerde eklemlere ve tendonlara aşırı yük binmesi söz konusudur. Bu durum, sakatlık risklerini ciddi oranda arttırır. Ancak aletli pilates yaparken eklemlere ve tendonlara aşırı yük binmez. Bu durum, eklem sakatlıklarının engellenmesini sağlar. Ayrıca eklem çevresindeki kasların esnekliğinin ve gücünün artması sayesinde var olan eklem rahatsızlıklarının tedavisine destek sağlanması da söz konusudur.

Rahat Egzersiz Yapma

Antalya reformer pilates yapılırken kullanılan bazı aletler, yer çekimi etkisinin azaltılmasını sağlar. Azalan yer çekimi sayesinde egzersizler daha az güç sarf ederek ve eklemlere yük bindirilmeyerek yapılabilir. Bütün bunlar ise egzersizlerin normale göre daha rahat ve kolay olmasını sağlar.

Yenilenme

Yukarıda sayılan faydalar bir bütün olarak değerlendirildiğinde, bu egzersizin vücutta fiziksel ve mental anlamda bir yenilenme sağladığı söylenebilir. Kasların esneklik kazanması ve güçlenmesi, kan akışının normale dönmesi, zihnin stresten arındırılması ve benzer etkiler sayesinde yaşamanızda yeni bir döneme girebilirsiniz.

Bedeni Tanıma

Birçok insan vücudunun sınırlılıklarının ve neler yapabileceğinin farkında değildir. Reformer pilates Antalya yapılarak vücudunuzu daha yakından tanıyabilirsiniz. Yapabildiklerini gördüğünüzde şaşıracak, sınırlılıklarını fark ettiğinizde ise daha değişik duygulara gireceksiniz. Kısacası zaman içinde bedeninizi tanıma imkanı yakalayacaksınız.

Hareket Zenginliği ile Monotonluktan Kurtulma

Geleneksel egzersiz yöntemlerine bakıldığı zaman, hareket sayısının kısıtlı olduğu fark edilecektir. Bu durum, bir süre sonra sizin bir monotonluğun içine çekilmenize neden olur. Söz konusu durum ise son derece rahatsız edici ve sıkıcıdır. Ancak aletli pilates içerisinde yapabileceğiniz 100’den fazla hareket vardır. Bu farklı hareketlerden istediğinizi yapabilir ve asla bir monotonluğun içerisine düşmezsiniz.

Burada belirtilen yararların haricinde, farklı olanları olduğunun bilinmesi gerekir. Reformer pilatesin çağımızın en önemli egzersiz seçeneklerinden birisi olduğu unutulmamalıdır.

Reformer Pilatese Nasıl Başlayabilirim?

Reformer pilatesin yararlarını öğrendikten sonra sizde bu egzersize başlamak isteyeceksiniz. Peki, ama nasıl? Pilatese başlamak için atmanız gereken ilk adım, bir spor/fitness salonuna gitmek olmalıdır. Buradaki eğitmenler ile görüşerek bu spora ne kadar uygun olduğunuzu anlayabilirsiniz.

Reformer pilates Antalya, normalde evde de yapılabilir, ancak bunun aletleri koyabileceğiniz bir alan olması gerektiğini asla unutmayın. Buna ek olarak ilgili konuda bilgi sahibi olmanız gerekir ki, yeni başlayanların bu konuda bilgisinin olması, nadiren görülen bir durumdur. Bundan dolayı spor salonunun en iyi seçenek olduğunun altının çizilmesi gerekir.

Bir spor salonuna kayıt olarak burada aletli pilates yapmaya başlayabilirsiniz. Eğitmeninizin talimatlarına göre hareket ederek, kısa sürede birçok hareketi öğrenebilirsiniz. Bir noktadan sonra eğitmene ihtiyaç duymadan dahi, istediğiniz hareketleri yapmanız mümkün olacaktır.

Reformer Pilates Zayıflatır Mı?

Reformer pilatesin yararlarını inceleyenlerin aklındaki en önemli sorulardan birisi, bu egzersizlerin kilo vermeye yarayıp yaramadığıdır. Öncelikle burada bahsedilen egzersizin içerisinde 100’den fazla hareket olduğunun ve bunlarının amaçlarının farklılık gösterdiğinin bilinmesi gerekir. Buna ek olarak reformer pilates, bir kardiyo antrenmanı değildir. Yani temel hedefi kalori yakma ve kilo verme değildir. Ancak doğru hareketler tercih edilerek yağ yakılması ve vücudun sıkılaştırılmasının son derece kolay olduğunun altının çizilmesi gerekir. Yani bu egzersiz ile vücudunuzu yeniden şekillendirebilirsiniz.

Reformer pilates Antalya, vücudun şekillendirilmesinin yanında, yağ yakmayı destekleyen hareketleri de içerir. Bu hareketlerin nispeten kadınlarda çok daha etkili sonuçlar verdiğini söylemek yanlış olmayacaktır. Kişinin yaşı, vücut yapısı, kilosu ve benzer özelliklerine uygun hareketlerin seçilmesi, bu noktada son derece önemlidir. Ayrıca bahse konu hareketlerin doğru sayıda tekrar edilmesi gerektiği de unutulmamalıdır.

Reformer Pilates Aletleri

Reformer pilates Antalya, farklı aletler kullanılarak yapılan bir spor olarak ifade edilebilir. Bu aletler, sahip oldukları özelliklere bağlı olarak birçok farklı hareketin yapılmasına olanak verirler. Pilatesin “aletli” sıfatını alması da, burada bahsedilen aletlerle ilgilidir. Kullanılacak alet ve aparat sayısı normalde çok daha fazladır, ancak bunların bazıları temel aletler konumuna gelmiştir. İşte bu temel aletler ve bunlara ilişkin detaylar şu şekildedir:

Reformer

Joseph Pilates tarafından geliştirilen ve bu spora adını veren alet reformer olarak isimlendirilir. Metal ya da ahşaptan yapılan bir çerçeve içerisine yerleştirilen, ileri ve geriye hareket imkanı veren taşıyıcılardan meydana gelen bir alettir. Bu alete takılan dirençli yaylar, vücut ağırlığınız ve özel hareketler ile birlikte vücudunuzun forma girmesini sağlar. Zaten söz konusu alet, adını tam olarak buradan almıştır.

Reformer => Re-Form-Er (Yeniden forma girme)

Bu alet yeniden forma girmeyi, bir direnç cihazı olarak görev yaparak sağlar. Bu görevi sayesinde organların hemen etrafında bulunan ve “core” olarak isimlendirilen kaslara etki eder. Bu kasların doğru sıra ile çalışmasını sağlar ve onlar belirli bir miktar esneklik kazandırır. Böylece vücudun tamamı, bu esneklikten yararlanır ve yeniden forma girme süreci de böylece başlamış olur.

Reformer, son derece çok yönlü bir alet olarak dikkat çeker. Burada yapılacak hareketler kesinlikle tek tip değildir. İnsanlara egzersiz yaparken ciddi bir özgürlük verdiğini söylemek yanlış olmaz. Bu alet üzerinde ayakta, oturarak, uzanarak, yatarak ve daha farklı pozisyonlarda çalışmak mümkündür. Böylece alet üzerinde çok sayıda farklı hareketi rahatlıkla yapabilirsiniz. Bütün bunlar ise vücutta bulunan hemen her kas grubunun etkin olarak çalıştırılabilmesine olanak sağlar.

Cadillac

Reformer aletinin biraz değiştirilmiş hali şeklinde bir tanımlama yapmak, yanlış olmayacaktır. Metal veya ahşap çerçeve içerisinde bir yatak ve yatağın üst kısmında ise farklı aletlerin olduğu bir pilates aletidir. Diğer aletlere göre kullanımın nispeten kolay olduğu söylenebilir. Reformer pilates Antalya içerisindeki en özel aletlerden birisidir.

Bu aletin en önemli özelliklerinden birisi, yaralanma ve sakatlanma riskini minimize etmesidir. Alete eklenecek yay ve benzeri aparatlar ile farklı hareketlerin yapılması mümkündür. Hareket bakımından son derece zengin olduğu söylenebilir. Alet üzerinde egzersiz yaparken istediğiniz kas grubunu rahatlıkla çalıştırabilirsiniz. Yay gerginliklerinin ayarlanabilir olması, kişiye özel hareketlerin geliştirilmesine imkan verir.

Chair

Bilindiği gibi “chair” ifadesinin Türkçesi sandalyedir. Burada anlatılmak istenen ise pilates sandalyesidir. Pilates için geliştirilen bu özel sandalye, reformer pilatesin temel aletlerinden birisi olarak kabul edilir. Wunda chair olarak da isimlendirilir. Dışarıdan bakıldığında basit bir sandalye gibi gözükmesine rağmen, son derece fonksiyonel bir alet olarak ifade edilebilir.

Genellikle ahşaptan üretilen sandalyenin sadece oturma kısmı vardır. Yaslanma bölümü yoktur. Ayrıca önünde oval bir bölüm bulunur. Bu ahşap alete farklı aparatlar takılabilir. Böylece ayakta, oturarak, yan yatarak ve daha farklı şekillerde hareketler yapılması mümkün hale gelir.

Bazılarına göre büyülü bir sandalye olan “chair” ile reformer pilates Antalya yapmak son derece kolaydır. Ayrıca bu hareketlerin genel olarak zevkli ve şaşırtıcı oldukları da söylenebilir. Egzersiz yaparken zevk almanızı sağlayacak özel bir alet olan chair ile vücudunuzu rahatlıkla şekillendirebilirsiniz.

Barrel

Barrel için yapılabilecek en kısa tanımlama, gelişmiş chair şeklindedir. Ladder barrel olarak da isimlendirilen bu alet, bir sandalye ve hemen karşısında küçük bir bar merdiveninden meydana gelir. Bu alet, cadillac ve reformer aletlerine göre daha küçüktür. Genellikle insanların omurgalarını hedef alan hareketler için geliştirilmiştir. Böylece insanların duruşlarındaki bozuklukların giderilmesi noktasında olumlu sonuçlar verir.

Bu alet üzerinde de birçok farklı hareketin yapılması mümkündür. Hem esnekliğinizi arttırabilir hem de hareket etmesi zor bölgelerinizi hareket ettirebilirsiniz. Bazı hareketlerin zevkli ve şaşırtıcı olduğu da unutulmamalıdır. Kısacası bu alet üzerinde de hem vücudunuzu çalıştıracak hem de eğleneceksiniz.

Burada bahsedilen aletlerin haricinde de kullanılan aletler olduğu unutulmamalıdır. Reformer pilates Antalya denildiği zaman akla sadece bu aletler gelmemelidir. Ancak en fazla tercih edilenlerin bunlar olduğunun da unutulmaması gerekir.

Reformer Pilates Egzersizleri Nasıl Öğrenilir?

Reformer pilates Antalya ile klasik pilates arasında ciddi farklılıklar vardır. Geleneksel olan sadece mat üzerinde yapılırken, aletli olan ise farklı aletler üzerinde yapılır. Bundan dolayı aletli olandaki hareketleri öğrenmek nispeten daha zordur. Bu noktada tercih edilecek en mantıklı seçimin özel bir hoca tutmak ya da spor salonuna gitmek olduğu söylenebilir.

Aletli pilateste kullanılan farklı aletler vardır ve bunlar üzerinde yapılan hareketler farklıdır. Söz konusu hareketlerin toplam sayısının 100’den fazla olduğu bilinir. Buna ek olarak hareketler daha yoğun ve dinamiktir. Yay gibi ekstra aparatların kullanılması ve bunlardaki dirençlerin ayarlanması ise ayrı bir bilgi ister. Bütün bunlar dikkate alındığında Antalya reformer pilates öğrenmek için bir spor salonuna kayıt olunması gerekir. Böylece hem aletler için masraf yapmaya ve bunlara alan ayırmaya gerek kalmaz. Ayrıca spor salonunda bulunan eğitmenlerin yönlendirmeleri sayesinde kısa süre içinde aletli pilatese ilişkin birçok detayı öğrenebilirsiniz.

Kaç Tip Reformer Pilates Egzersizi Vardır?

Reformer pilates, ilk olarak fizik tedavi için geliştirilmiştir. Birinci Dünya Savaşı sırasında yaralanan askerlerin daha hızlı toparlanması ve fizik kuvvetlerini bir an önce kazanmaları için tasarlanmıştır. Savaşın ardından da benzer amaçlarla kullanılmaya başlanmış ve çok iyi sonuçlar verdiği fark edilmiştir. Bunun üzerine söz konusu aletin biraz daha geliştirilmesi üzerine çalışmalar yapılmış ve başarılmıştır. Ayrıca daha farklı aletlerin ortaya çıkması da, yine bu geliştirme çalışmaları ile direkt olarak ilgilidir. Günümüzde kullanılan alet sayısı çok fazladır ve genellikle Allegro tipi aletler tercih edilir.

Temel reformer pilates Antalya aletleri ile yapılan egzersiz tipi sayısı 100’den fazladır. Ancak bunlara eklenen bazı aparatlar devreye girdiğinde, hareket sayısının 500 barajını geçtiği rahatlıkla söylenebilir. Bu hareketlerin her birisinin farklı bir özelliği ve güzelliği vardır. Farklı kas gruplarını, farklı şekillerde çalıştırdıkları söylenebilir. Buna ek olarak egzersizlerden bazılarının son derece şaşırtıcı ve mutluluk verici olduğu daha ifade edilebilir. Öyle ki; bu aletlerden bazılarının üzerinde mini akrobasi gösterileri yapabilir, bunları yaparken eğlenebilir ve aynı zamanda formunuzu koruyabilirsiniz.

Antalya reformer pilates egzersizleri arasında kendiniz için uygun olanları rahatlıkla belirleyebilirsiniz. Bu sayede egzersizlerin çok daha eğlenceli, zevkli ve monotonluktan uzak olacaktır. Hatta egzersizlerinize biraz heyecan dahi katabilirsiniz. Yer çekimine meydan okuyabilir, vücudunu farklı pozisyonlarda çalıştırabilirsiniz.

Reformer Pilates Eğitim Programları

Herhangi bir spor salonuna giderek aletli pilates eğitimleri alabilirsiniz. Bu eğitimlere başlamadan önce eğitmeniniz ile detaylı bir şekilde konuşmanız ve beklentilerinizi tam olarak aktarmanız gerekir. Siz beklentileriniz aktardıktan sonra eğitmeniniz, vücut yapınız ve diğer bireysel özelliklerinizi dikkate alarak size özel bir eğitim programı hazırlayacaktır. Bu noktada unutmamanız gereken temel husus, eğitim programlarının kişiye özel olması gerektiğidir. Çünkü herkesin kendine has vücut yapısı, esnekliği ve bireysel özellikleri vardır. Bunların dikkate alınmaması, ortaya çıkacak olan sonucun tam bir hayal kırıklığına dönüşmesine neden olabilir.

Eğitim programları genellikle 38-72 saatte tek bir seans şeklinde olur. Antalya reformer pilates için seans süresi ise ortalama 60 dakikadır. Bazen bu süre uzayabilir ya da kısalabilir. Buna karar verecek olan eğitmeninizdir.

Eğitim programları genellikle başlangıç seviyesinden başlar ve zaman içerisinde seviyeler atlanarak devam eder. İlk yapılan egzersizlerin son derece kolay olacağını söylemek yanlış olmaz. Bu durum sizi kesinlikle rahatsız etmemelidir. Ayrıca sabırsız olmamanız gerektiğini de unutmayın. Kolay olan hareketler sayesinde hem aletleri tanıma imkanı yakalarsınız, hem de vücudunuzun neleri yapıp neleri yapamadığını görürsünüz. Yani dışarıdan bakıldığında sadece zaman kaybı gibi görünen bu kolay hareketler, sizi daha sonraki aşamalara hazırlar. Böylece Antalya reformer pilates yolunda emin adımlarla yürüme imkanına sahip olursunuz.

Reformer Pilates Kaç Seans Yapılmalıdır?

Aletli pilatesin ne kadar süre yapılacağına ilişkin insanların merakı çok fazladır. Bu sorunun yanıtı ise yoktur. Çünkü pilates, bir yaşam biçimidir ve kesinlikle herhangi bir süre kısıtlaması söz konusu değildir. Doğru bir eğitmenin vermiş olduğu doğru direktifleri dinleyerek, aletli pilates ile yaşamınızı yeniden şekillendirebilir. Vücudunuzu yenileyebilir ve yeniden güçlü bir form yakalayabilirsiniz.

Pilates yapmak sadece fiziksel anlamda sizi etkilemez, aynı zamanda psikolojik ve zihinsel anlamda da farklı avantajlar yakalamanıza imkan verir. Uyku düzeniniz rayına oturur, stresörlerden birer birer kurtulur ve yaşam kalitenizi arttırırsınız. Bütün bunlardan dolayı Antalya reformer pilates yapmaya uzun süre devam edebilirsiniz.

Reformer Pilates Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Reformer pilates Antalya, dışarıdan bakıldığında kolay gibi görünür. Aslında genel anlamda kolay olduğu da söylenebilir. Ancak bazı detayların bilinmesi ve bazı hususlara dikkat edilmesi gerekir. Dikkat edilmesi gereken hususlar genel hatları ile şu şekildedir:

 • Sağlık sorunu veya fiziksel problemi olanlar, aletli pilates yapmadan önce doktorlarından görüş almaları gerekir. Doktordan görüş almadan yapılan egzersizlerin, kişilerin sağlıklarını olumsuz etkileme durumları olabilir. Sağlıklı olanların ise görüş almalarına gerek yoktur.
 • Egzersizlerin bir eğitmen kontrolünde yapılması gerektiği unutulmamalıdır. Eğitmen tarafından verilen talimatlara uyulmalı ve hareketler bu talimatlara göre yapılmalıdır.
 • Hareketler esnasında nefes kontrolü yapılmalıdır. Nefes alma ve vermenin düzenlenmesi gerekir.
 • Basit hareketler zaman kaybı gibi görülmemelidir. Bütün hareketler sırasıyla yapılmalı ve basit onlar da dahil olmak üzere, hiçbir hareket atlanmamalıdır.
 • Pilates için uygun kıyafetler giyilmelidir. Ayaklarda ise ayakkabı değil, çorap olmalıdır. Bu konuda gerekli bilgilendirmenin eğitmeniniz tarafından yapılacağını unutmayın.
 • Hareketlerde basitten zora doğru gidilmesi ve vücudun bir anda zorlanmaması gerekir. Aksi durumda farklı sakatlıklar ortaya çıkabilir.
 • Hareketlerin nasıl yapılacağını önce eğitmen görmek gerekir. Yine hareketlerde dikkat edilmesi gereken hususlara odaklanılmalıdır. Böylece hareketlerin etkisinin, beklenilen gibi olacağı söylenebilir.
 • Hareketler sırasında gerekli olan güvenlik önlemleri alınmalıdır.

Reformer Pilates ile Yağ Yakılır Mı?

Reformer pilatese ilişkin merak edilen hususlardan birisi de, söz konusu egzersizler ile yağların yakılıp yakılamayacağına ilişkindir. Aslında bu sorunun cevabına ilişkin detaylardan daha önce bahsedildi. Burada ise konunun daha detaylı ele alınması, daha doğru olacaktır.

Öncelikle Antalya reformer pilates kesinlikle direkt olarak yağları hedefleyen bir egzersiz değildir. Buradaki temel hedef çok daha farklıdır. Esneklik kazanılması, vücudun sıkılaştırılması, denge ve odaklanma gibi hususlara daha fazla önem verdiği bilinmelidir. Buradan hareketle yağ yakmak için tercih edeceğiniz en mantıklı seçimin reformer pilates olduğunu söylemek maalesef mümkün değildir. Buna karşın doğru şekilde hareket ederseniz ve diğer talimatlara uyarsanız, yağlarınızı yakabilirsiniz.

Yağları yakmak için gerekli olan temel husus, aldığınız kaloriden daha fazlasını yakmanızdır. Bu sayede vücudunuz ihtiyacınız olan kaloriyi karşılamak için daha önce depolamış olduğu yağları yakmaya başlayacaktır. Ayrıca öncelikle çalışan kaslarınıza en yakın noktada bulunan ve en hızlı yakılabilen yağları tercih edebileceğini unutmayın. Dolayısıyla da hangi bölgedeki yağları yakmak istiyorsanız, o bölgedeki kasları çalıştırmanız gerekir.

Aletli pilatesle yağlarınızı yakmanız mümkündür, ancak bunun için beslenmenize de dikkat etmeniz gerekir. Bu süreçte aldığınız kalori miktarını mutlak surette azaltmanız gerekir. Yağlı gıdalardan tamamen uzak durmalı, karbonhidrat miktarını ise azaltmalısınız. Bunun yerine biraz daha protein ağırlıklı beslenmeniz gerekir. Böylece vücudunuz öncelikle karbonhidratları hızlı bir şekilde yakar ve size egzersiz için gerekli olan enerjiyi verir. Bu enerji sayesinde hareketlerinizi sorunsuz bir şekilde yapar ve bu sırada vücudunuzda, yeni enerji için yağlarınızı yakar.

Genel olarak toparlayacak olursak, Antalya reformer pilates ile yağlarınızı yakmanız için aynı zamanda beslenmenize de dikkat etmeniz gerekir. Bunun için profesyonel bir beslenme uzmanından yardım almanız, mantıklı bir seçim olacaktır.

Reformer Pilates ve Hamilelik

Hamilelik denildiği zaman akla gelen ilk kavramlardan birisinin de pilates olduğu söylenebilir. Özellikle hamilelik döneminde yapılan pilatesin doğumu daha kolay hale getirdiğini destekleyen farklı araştırmalar vardır. Ancak burada bahsedilen geleneksel olandır. Uzmanlar, genellikle hamilelik döneminde reformer pilatese bir noktaya kadar izin verirler. Bebeğin anne karnında büyümesi ile birlikte aletler üzerinde hareketler yapmak tehlikeli olabilir. Dolayısıyla da geleneksel pilatesin tercih edilmesi gerektiği vurgulanır.

Ancak Antalya reformer pilates ile hamilelik arasında başka bir bağ daha vardır. Aletli pilatesin hamile kalmayı kolaylaştırdığına ilişkin farklı araştırmalar vardır. Vücudu şekle sokan, sıklaştıran, stresi azaltan ve mutluluk veren bu egzersizin son tespit edilen yararı ise hamile kalmayı kolaylaştırmasıdır. Bilindiği gibi söz konusu hareketler ile pelvik kaslarının çalıştırılması ve esnetilmesi mümkündür. Söz konusu durumun ve diğer etkilerin, kadınların daha rahat bir şekilde hamile kalmasını sağladığı ifade edilmektedir.

Antalya reformer pilates ile kadınlar stresten uzak bir yaşam sürme imkanı yakalar. Stres ise gebelik önündeki en önemli sorunlardan birisi olarak dikkat çeker. İşte bu durum sebebiyle de gebeliğin daha kolay hale geldiği söylenebilir.

Günümüzde birçok çift bebek sahibi olma noktasında farklı sorunlar yaşamaktadır. Bu sorunların bir kısmının giderilmesi için aletli pilates yapılabilir. Ancak burada çok önemli bir detay olduğu unutulmamalıdır. Bahsedilen yöntemin hamileliği kolaylaştırması, sadece hamilelik için herhangi bir tıbbi engelin olmaması durumunda geçerlidir. Yani tıbbi açıdan yaşanılan sorunlara bağlı olarak yaşanan gebe kalamama sorununa aletli pilatesin herhangi bir etkisi olmayacaktır.

Reformer Pilates Yaparken Nasıl Beslenilmelidir?

Reformer pilates, birçok farklı amaç için yapılabilir. Vücudun sıkılaştırılması, konsantrasyon, kilo verme, yağ yakma, kasların güçlendirilmesi ve stresten kurtulma gibi Antalya reformer pilates yapılma nedenleri vardır. Söz konusu nedenlere bağlı olarak herkesin kendi durumunu dikkate alarak özel bir beslenme programı oluşturması veya bu noktada profesyonel bir yardım alması gerekir.

Genel olarak beslenmeye ilişkin dikkat edilmesi gereken hususlar ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Egzersizden en az 2 saat önce yeme bırakılmalıdır. Böylece egzersizler esnasında mide ve sindirim sistemine ilişkin sorunlar yaşanmaz.
 • Egzersizden 1 saat önce su içilmelidir.
 • Egzersiz öncesi karbonhidrat tüketmek, ihtiyacınız olan enerjiyi kolay yoldan elde etmenizi sağlar.
 • Ağır ve yağlı yiyeceklerden kaçınılmalıdır.
 • Egzersiz öncesi ve sonrası kesinlikle alkol alınmamalıdır.
 • Egzersiz sonrasında kaybedilen sıvının yerine konulması gerektiği unutulmamalıdır.

Burada bahsedilen hususlara dikkat edildiği takdirde, Antalya reformer pilates yaparken herhangi bir sorunla karşılaşmazsınız. Kilo verme, yağ yakma veya kaslarınızı geliştirme gibi farklı hedefleriniz var ise bunlara uygun olacak şekilde beslenmeniz son derece önemlidir.

Reformer Pilates Hakkında Sık Sorulan Sorular

Reformer pilates Antalya hakkındaki merak edilen hususlar, detaylı bir şekilde yukarıda yer almaktadır. Bunların haricinde insanların merak ettikleri sorular ve bunlara ilişkin cevaplar ise şu şekildedir:

Reformer pilates ile selülitler kaybolur mu?

Bilindiği gibi selülitlerin temelinde cilt arasına biriken yağlar vardır. Ve bu yağların yakılması son derece zordur. Klasik antrenmanlar, egzersizler ve diyetler dahi bazen bu noktada çaresiz kalabilir. Bundan dolayı reformer pilates Antalya ile ancak hafif ve orta şiddetteki selülitler kaybolabilir. Yüksek seviyedekilerin giderilmesi söz konusu değildir. Düzenli yapılan egzersizler ise selülit oluşmasını engeller.

Reformer pilates ile bir saatte kaç kalori yakılır?

Bu sorunun net bir cevabı yoktur. Yakılan kalori miktarı; kişinin ağırlığı, vücut yapısı ve yaptığı hareketlere bağlı olarak farklılık gösterir. Ancak genel olarak başlangıç seviyesindeki hareketleri bir saat yapmak, ortalama 250 kalori yakılmasını sağlar. Hareketlerin zorluğu arttıkça bu rakam 400 kaloriye doğru yaklaşabilir.

Reformer pilates haftada kaç gün yapılabilir?

Antalya reformer pilates, haftada iki veya üç defa yapılabilir. Bunun nedeni ise kasların bir süre dinlenmeye bırakılmasıdır. Aksi takdirde hem çalışmanın verimi düşer, hem de farklı sorunlar ortaya çıkabilir.

Mat pilates mi, yoksa reformer pilates mi daha iyi?

Bu soruya net bir cevap vermek mümkün değildir. Burada temel husus, beklentilerin ne olduğu ile ilgilidir. Ancak reformer pilates ile vücudun daha etkin bir şekilde şekillendirilmesinin mümkün olduğunun altının çizilmesi gerekir. Bu egzersiz sonucunda kadınlar, bir balerin vücuduna sahip olabilir. Mat pilatesin etkisi ise bu noktada biraz daha kısıtlıdır.

Reformer pilatesin sonuçları ne zaman görülmeye başlanır?

Aletli pilates haftada en fazla üç seans yapılmalıdır. Buna bağlı olarak sonuçların görülme süresinin biraz uzun olduğunun altının çizilmesi gerekir. Ortalama olarak sonuçların 3-4 hafta sonra fark edilmeye başlanacaktır. Ancak bunun için düzenli bir şekilde egzersizlerin yapılması gerektiği unutulmamalıdır. Düzensiz olarak yapılan egzersizler, size istediğiniz sonucu çok daha geç verecektir.

Reformer Pilates Egzersizlerinin Faydaları Nelerdir?

Reformer pilates egzersizleri ve hareketlerinin temel amacı; vücudun esnemesini sağlamak, tüm kas gruplarını harekete geçirmek, denge merkezini düzetmek ve yağ yakımını kolaylaştırmaktır. Ayrıca kas, eklem ve sırt ağrılarını azaltmak; kişiye esneklik ve koordinasyon becerisi kazandırmak da amaçlanmaktadır. Bu nedenle çok yönlü ve faydalı bir egzersiz sistemidir.

Reformer pilates, bu amaçlarını sistemli çalışma bütünüyle gerçekleştirir. Ayrıca reformer pilatesin yararları:

 1. Kişiye daha iyi bir duruş, zarafet ve esneklik kazandırır.
 2. Sırt ve bel ağrılarını hafifletir. Reformer pilatesin avantajları arasında özellikle çalışanların en çok faydalanacağı madde budur.
 3. Egzersizler, güçlü kemikler oluşturmak için yeterli direniş ve hareket çeşitliliği sağlar.
 4. Yıpranmadan uzun, kuvvetli kaslara ulaşmanın anahtarlarından biridir. Aletli pilatesin yararları arasında güçlü kas sistemi oluşturmak vardır.
 5. Aletli pilatesin avantajları arasında bölgesel çalışabilme imkanı da gelir. İncelmek istediğiniz bölge üzerinde sıkı bir çalışma yaparak forma girebilirsiniz.
 6. Reformer pilates sayesinde eklemlere daha az yük biner.
 7. Reformer pilatesin yararları arasında hızlı yağ yakmak da vardır. Kalori yakma oranınız artar ve kaslarınız güçlenir.
 8. Kan dolaşımını hızlandırır.
 9. Reformer pilatesin avantajları arasında rahat uygulanması da yer alır. Yer çekiminin daha az hissedilmesinden dolayı egzersizler rahatlıkla uygulanır.
 10. Aletli pilatesin yararları arasında alt karın kaslarını güçlendirmesi de yer alır. Özellikle doğum sonrası göbek sarkıklığından şikayeti olanlar için iyi bir çözüm olacaktır.
 11. Omurga kaslarını çalıştırarak duruşu düzelten reformer pilates, kambur duruşu düzeltir.
 12. Reformer pilatesin yararları arasında sporcular için de maddeler var elbette. Aletli pilates sporcularda sakatlanma riskini en aza indirir.
 13. Reformer pilates faydaları arasında boyun ve bel fıtığı riskini azaltması da yer alır.
 14. Aletli pilates yapanlar doğru nefes almayı da öğrenirler.
 15. Tüm kas grubu çalıştığı için vücut orantılı bir şekilde şekle girer.
 16. Reformer pilatesin avantajları arasında bel ve karın görünümüne de yararı vardır. Güçlü bir karın ve güçlü bir bel oluşturur.
 17. Kişinin dayanıklılığını arttırır.
 18. Reformer pilatesin faydaları arasında konsantrasyon yeteneğini güçlendirmesi de yer alır.
 19. Aletli pilates aynı zamanda stresi de azaltır.
 20. Kan dolaşımı hastalıkları ve eklem rahatsızlıkları oluşmasını engeller.

Reformer pilatesin yararları kişiden kişiye değişmektedir. Ancak genel olarak aletli pilatesin yararları bunlardır. Siz de elinizi çabuk tutarak aletli pilatese başlarsanız en kısa sürede yararını görürsünüz.

Ayrıntılı bilgi ve avantajlı fırsatlardan yararlanmak için , ANTFİT Spor Merkezine bekliyoruz.

☎Detaylar için İletişime geçebilirsiniz “ 0533 717 7479 “

🔶🔷ANTFİT SPOR MERKEZİ ANTALYA

 

HEMEN ARA 0533 717 74 79