Kickbox Antalya – Anfit Spor Merkezi

Kickbox Antalya – Anfit Spor Merkezi

Kickbox Antalya – Anfit Spor Merkezi

Kickbox Antalya – Anfit Spor Merkezi

Kickbox

Tarih boyunca insanlar, kişisel savunmalarına çok büyük önem vermiştir. Bunu sağlamak için farklı teknikler geliştirmişler ve böylece savunma sanatlarının ortaya çıkmasını sağlamışlardır. Bunlardan birisi olan kickbox Antalya ise günümüzde halen insanların ilgisini çekmektedir. Geçmişin aksine günümüzde yaşayan insanlar, söz konusu savunma sanatını sadece savunma amacıyla öğrenmemektedir. Aynı zamanda bu özel sanatı bir spor olarak da görmektedir. Çok erken yaşlarda başlanan bu sporu, ilerleyen yaşlarda dahi yapmak mümkündür.

Kickbox, insanları fiziksel ve mental anlamda etkileme gücüne sahiptir. Hatta bazıları için bir yaşam felsefesi olduğu dahi söylenebilir. Peki, kickbox nedir? Antalya kickbox nasıl yapılır? Bilinmesi gereken bütün detayları burada bulabilirsiniz.

Kickbox

Tarih boyunca insanlar, kişisel savunmalarına çok büyük önem vermiştir. Bunu sağlamak için farklı teknikler geliştirmişler ve böylece savunma sanatlarının ortaya çıkmasını sağlamışlardır. Bunlardan birisi olan kickbox Antalya ise günümüzde halen insanların ilgisini çekmektedir. Geçmişin aksine günümüzde yaşayan insanlar, söz konusu savunma sanatını sadece savunma amacıyla öğrenmemektedir. Aynı zamanda bu özel sanatı bir spor olarak da görmektedir. Çok erken yaşlarda başlanan bu sporu, ilerleyen yaşlarda dahi yapmak mümkündür.

Kickbox, insanları fiziksel ve mental anlamda etkileme gücüne sahiptir. Hatta bazıları için bir yaşam felsefesi olduğu dahi söylenebilir. Peki, kickbox nedir? Antalya kickbox nasıl yapılır? Bilinmesi gereken bütün detayları burada bulabilirsiniz.

Kickbox Nedir?

Kickbox; Uzakdoğu sporlarının bir araya geldiği bir karışım olarak ifade edilebilir. Muay Thai sporları ve karatenin bir araya geldiği özel bir savunma sanatı olarak da açıklanabilir. Güç ve tecrübeye dayalı olan bu özel spor, savunma ve yarışma için yapılır. Burada tekme ve yumruk kullanımına ilişkin herhangi bir kısıtlama söz konusu değildir.

Uzakdoğu sporlarına bakıldığı zaman sporcuların ekstra güvenlik önlemleri almadığı söylenebilir. Ancak mevzu Antalya kickbox olduğunda durum değişir. Çünkü bu sporu yapabilmek için sporcuların eldiven, kask ve dişlik gibi koruyucu malzemeleri kullanması gereklidir.

Tekme ve yumrukların kullanıldığı bu sporun kendine has kuralları ve teknikleri vardır. Yani rastgele bir mücadele söz konusu değildir. Bunun için sporcuların kickbox Antalya ile ilgili belirli bir eğitim aldıktan sonra mücadeleye başlaması gerekir.

Kickbox Nasıl Yapılır?

Kickbox, son derece zevkli ve bir o kadar da yararlı bir spordur. Bundan dolayı günümüzde insanların ilgisini yoğun olarak çektiği söylenebilir. Bu özel sporu yapmak için öncelikle kuralları bilmeli ve spor esnasında kullanacağınız teknikleri öğrenmelisiniz. Bunları, internet üzerindeki videolardan öğrenebilirsiniz. Ancak bir spor salonuna giderek eğitim almanın çok daha mantıklı olduğu unutulmamalıdır.

Kickbox Antalya öğrenmek için mutlak surette bir eğitmen kontrolünde çalışmanız gerekir. Eğitmeniniz, neleri yapıp neleri yapamayacağınız konusunda size detaylı bilgiler verecektir. Kendinizi nasıl geliştireceğiniz, nasıl besleneceğiniz, ekipmanları nasıl takacağınız, aletler üzerinde egzersizleri nasıl yapacağınız konusunda yol gösterici olacaktır. Unutulmamalıdır ki, kickbox yaparken sadece güç yeterli değildir. Aynı zamanda ciddi bir tecrübeye de ihtiyacınız vardır. Bu tecrübeyi kendi başınıza kazanmak yerine, tecrübe sahibi olanlardan yararlanmanız çok daha doğru olacaktır.

Kickbox Kuralları Nelerdir?

Kickbox Antalya, belli kurallara göre yapılan bir spordur. Bu kuralların dışına çıkılması, ihlal durumunu oluşturur. Böyle bir durumla karşılaşmamak için mutlak surette kuralların bilinmesi ve bunlara göre kickbox yapılması gerekir. Söz konusu sporun genel kuralları ise şu şekildedir:

 • Temaslı bir spor olan kickbox, sporcular arasında eşitliğin sağlanması için ağırlık kategorisine göre yapılır. Yani sporcular, kendileri ile aynı ağırlık kategorisinde olan diğer sporcularla karşılaşabilir.
 • Müsabakadan önce hakem tarafından yapılan uyarılar ve verilen talimatlar dinlenilir. Bunlar standart olup, hemen her sporcu tarafından bilinir. Daha sonra sporcular eldivenlerini birbirine vurarak, talimatlara uyacaklarının sözünü verir.
 • Her bölüm 3 dakika sürer ve bunların arasında 1 dakikalık dinlenme molası vardır.
 • Sporcular tekme ve yumruklarla rakiplerine vurmaya çalışırlar. Bunu başardıklarında, kullandıkları tekniklere bağlı olarak puanlar alırlar. Maç sonunda en fazla puanı alan sporcu, hakemler tarafından galip ilan edilir.
 • Maç esnasında rakibini nakavt eden sporcular, puanlara bakılmadan direkt olarak galip olarak ilan edilirler.

Antalya kickbox kuralları genel olarak bu şekildedir. Ancak işin teknik boyutunun biraz daha detaylı olduğunun bilinmesi gerekir.

Kickboxta Temel Egzersizler

Kickboxta kullanılacak farklı teknikler vardır. Bunların öğrenilmesi için uzun süre egzersiz yapılması gerekir. Söz konusu tekniklerden önce ise temel hareketlerin öğrenilmesi son derece önemlidir. Bahse konu hareketler için yapılacak temel egzersizler ve bunlara ilişkin detaylar şu şekilde sıralanabilir:

·         Düz Yumruk

Uzakdoğu sporların neredeyse tamamında kullanılan yumruk, kickboxta da vardır. Bunu yapabilmek için öncelikle doğru bir pozisyon alınması gerekir. Sol ayak öne atılır ve sol el yumruk pozisyonuna getirilir. Daha sonra göz hizasından yumruk atılır. Söz konusu hareket, belli sayıda tekrarlanır.

·         Kroşe

Sol ayağınızı öne atarak dövüş pozisyonu aldıktan sonra sağ kolunuzu, bedeninizle 90 derece olacak şekilde açın. Daha sonra yatay bir kavis çizmek sureti ile hedefinize yumruk atın.

·         Diz Vuruşu

Dizinizi göğsünüze doğru çekerek, rakibinizin karın bölgesine veya pozisyonuna bağlı olarak daha farklı noktalarına diz vuruşu yapın.

·         Çapraz

Sol ayağınızı öne atarak dövüş pozisyonu alın. Daha sonra kalçanızdan güç alarak hızlı bir şekilde sağ ayağınızın üzerinde dönün ve sağ elinizle yumruk atın. Kalçayı ve kolu geri çekerek bu hareketi tekrarlayın.

·         Aparkat

Elinizi yumruk yapın ve bel hizasından başlayarak, hedefin çenesine yumruk atın. Aşağıdan yukarıya doğru gelen bu yumruk ile rakibinizin kafa bölgesini hedefleyebilirsiniz.

Burada bahsedilen hareketler, Antalya kickbox için temel hareketler olarak kabul edilir. Bütün sporcuların söz konusu hareketleri profesyonel bir şekilde yapması son derece önemlidir.

Kickbox Teknikleri

Kickboxta kullanılacak farklı teknikler vardır. Yukarıda yer alanlar, temel hareketler olarak ifade edilebilir. Teknikler ise biraz daha farklıdır. El ve ayak ile yapılan teknikler farklıdır. Söz konusu tekniklerden ilk olarak ayak ile yapılanları sıralayalım. Ayak ile yapılan teknikler şunlardır:

 • Axe Kick (Balta tekme)
 • Crescent Kick (Hilal tekme)
 • Round House Kick (Dairesel tekme)
 • Push Kick (Basma tekme)
 • Back Kick (Geri tekme)
 • Back Side Kick (Geri yan tekme)
 • Front Kick (Karşı tekme)
 • Side Kick (Yan tekme)
 • Hook Kick (Kanca tekme)
 • Spinning Back Kick (Dönerek geri tekme)
 • Spinning Side Kick (Dönerek yan tekme)
 • Spinning Hook Kick (Dönerek kanca tekme)

Yukarıda yer alan tekme teknikleri, bu sporda başarılı olmak isteyenler tarafından mutlak surette öğrenilmelidir. Yumruk teknikleri de en az tekme teknikleri kadar önemlidir ve şu şekilde sıralanabilir:

 • Staright Punch (Direk yumruk)
 • Hook Punch (Kroşe yumruk)
 • Upper Punch (Aparkat yumruk)
 • Backfist (El dışı ile vurulan yumruk)
 • Üst Blok
 • Alt Blok
 • Mide Seviyesi Blok

Kickbox Branşları

Kickbox Antalya denildiği zaman akıllara tek bir tip gelmemelidir. Söz konusu savunma sanatının kendi içinde farklı branşları vardır. Bu branşların kendine has özellikleri vardır. Kickbox branşları şu şekildedir:

 • Low Kick
 • K 1 Rules
 • Full Contact
 • Light Contact
 • Point Fighting
 • Kick Light
 • Müzikli Form

Bahse konu branşlardan Kick Light, Point Fighting ve Light Contact birer tatemi sporu olup, 8×8 veya 6×6 ölçülerindeki minderlerde yapılır. Diğer branşların da kendilerine has farklı kuralları vardır.

Kickbox Faydaları

Antalya kickbox, bir savunma sanatı olarak ifade edildiği gibi bir spor olarak da kabul edilir. Bu sporu yapabilmek için ciddi egzersizlerin yapılması gerekir. Hem bu egzersizler, hem de kickboxtan kaynaklanan diğer etkiler, sporculara olumlu anlamda ciddi kazanımlar kazandırır. Kickbox tarafından sağlanan faydalar genel hatları ile şu şekilde sıralanabilir:

·         Kalori Yakma

Bu sporu yapabilmek için ciddi bir kondisyona sahip olmak gerekir. Hem bu kondisyonun kazanılması, hem de diğer alanlardaki çalışmalar sonucunda sporcuların ciddi bir enerji harcaması söz konusudur. Harcanan bu enerji, sizin de tahmin edeceğiniz gibi kaloridir. Kalori yakmanın hem etkili hem de eğlenceli bir yolu olan Antalya kickbox, insanların sağlıkları için son derece olumlu etkilere sahiptir.

·         Denge ve Kontrol 

Uzakdoğu sporlarının neredeyse tamamında denge ve kontrol ön plandadır. İnsanlar her ne kadar bunların çok farkında olmasalar dahi, denge ve kontrolün günlük yaşamdaki önemi çok fazladır. Denge ve kontrol alanında kendilerini geliştirenler, günlük yaşam içindeki bütün fiziksel işlemlerde çok daha başarılı olurlar. Refleksleri ile ufak kazaların önlenmesinden, farklı fiziksel işlemlerin yapılmasına varıncaya kadar birçok alanda farklarını gösterirler.

·         Kolaylık

Kickbox Antalya yapmak dışarıdan bakıldığında zor gibi görünmesine rağmen, aslında son derece basittir. Daha farklı bir ifade ile bu sporun amatör olarak yapılmasının kolay olduğu söylenebilir. Üstelik kickboxa başlamak için vücudunuzun fit olması gibi herhangi bir zorunluluk dahi yoktur. Herkese açık olması, size ciddi bir kolaylık sağlayacak ve bu da farklı şekilde sizi olumlu etkileyecektir.

·         Stres

Günümüzde yaşam son derece hızlı bir şekilde akar. İnsan ilişkileri ise tam tersine son derece yavaş ve zayıftır. Bu durum, insanların daha fazla strese maruz kalmasına neden olur. Kickbox yapanlarda ise durum çok daha farklıdır. Bu sporu yapmak, yeni şeyler öğrenmek, farklı insanlarla etkileşime girmek son derece önemli detaylardır. Bütün bunlar ise insanları stresten uzak tutan ya da stresi azaltan unsurlar olarak ifade edilebilir.

·         Bütüncül Vücut Çalışması

Spor yaparak vücudu çalıştırmak isteyenler, farklı hareketleri yapmak durumundadır. Ancak Antalya kickbox yapanlar ise bu noktada ekstra bir çaba içine girmezler. Çünkü bu sporla ilgilenenler, bir şekilde vücutlarının bütün bölümlerini çalıştırma imkanı yakalarlar. Böylece vücutları hem daha fit bir görünüm kazanır, hem de çok daha sağlıklı olurlar.

·         Özgüven

Kickbox, bir savunma sporudur ve insanların etkili bir şekilde kendilerini ve sevdiklerini savunmalarına neden olur. Bu durum ise insanların direkt olarak özgüven kazanmalarında etkilidir. Bahsedilen özgüven, yaşamın diğer alanlarına da etki eder ve insanların bir anlamda yaşam kalitesini arttırır.

·         Koordinasyon

Kickbox yaparak vücudunuzun koordinasyonunu arttırabilirsiniz. Çünkü bu sporda vücudun bir bütün olarak hareket etmesi son derece önemlidir. Bir taraftan saldırı planı yapılırken, diğer tarafta ise savunma için gerekli önlemler alınır. Böylece el ve ayakların koordineli bir şekilde hareket etmesi ve vücudun diğer bölümlerinin de bunlara eşlik etmesi mümkün hale gelir.

·         Mutluluk

Antalya kickbox, stresten korunmayı sağladığı gibi mutlu olma noktasında da son derece etkilidir. Stresin gitmesi ve kickbox yapmaktan alınan zevke bağlı olarak endorfin hormonunun salgılanması hızlanır. Bu hormon ise insanlara mutluluk verir.

Burada sayılanların haricinde de farklı yararları olduğu unutulmamalıdır.

Kickboxa Başlamadan Önce Yapılması Gerekenler

Kickbox Antalya yapmaya başlamadan önce bilmeniz gereken bazı hususlar vardır. Söz konusu hususları bilmez ve gereğini yapmaz iseniz, bu spora ilişkin maceranız çok kısa sürebilir. Spora başlamadan önce yapmanız gerekenler şu şekildedir:

·         Hedefinizi Koyun

Kickbox, farklı yararları olan bir spordur. Siz, bunlardan hangisini amaçladığınızı ilk olarak belirleyin. Örneğin; daha fit bir vücuda sahip olmak, etkili savunma yapmak, stres atmak, ruhunuzu dinlendirmek veya bunların tamamını hedef olarak belirleyebilirsiniz. Ancak gerçekçi bir hedef belirlemek, bu süreçte size son derece olumlu etki yapacaktır.

·         Beslenme

Kickbox yaparken istediğiniz gibi beslenemeyeceğinizi bilmeniz gerekir. Spordaki egzersizler ve diğer çalışmalar sağlığınızı olumlu olarak etkilerken, beslenme konusuna da özel bir özen göstermeniz son derece önemlidir. Öncelikle aldığınız kalori miktarını inceleyin ve fazla olduğunu düşündüğünüz takdirde azaltın. Hatta bu konuda profesyonel bir beslenme uzmanından dahi yardım alabilirsiniz. Ayrıca tükettiğiniz gıdaların tamamının sağlıklı, doğal ve güvenilir olduğundan emin olun.

·         Ekipman

Kickbox Antalya yapmak için bazı ekipmanlara ihtiyacınız olacağını unutmayın. Kask, dişlik, eldiven, şort ve bandaj gibi ekipmanlar olmadan bu sporu yapamazsınız. Dolayısıyla da ilk olarak ekipmanlarınızı hazırlayın. Ekipmanlarınızın vücudunuza uygun ve kaliteli olması gerektiğini aklınızdan çıkarmayın.

·         Eğitmen

Kickbox, farklı tekniklerin olduğu bir savunma sporu olarak ifade edilebilir. Bu teknikler ve spora ilişkin diğer detayları direkt olarak eğitmeninizden öğreneceksiniz. Dolayısıyla da eğitmeninizin hem bu alanda deneyimli hem de bilgili olması son derece önemlidir. Rasgele birisinden eğitim almanız, kickbox Antalya üzerinde ciddi bir hayal kırıklığı yaşamanıza neden olabilir. Bu bağlamda, içerisinde profesyonel kickbox eğitmenlerinin bulunduğu spor salonlarını seçmek, sizin için çok daha doğru bir adım olacaktır.

Kickboxa Kaç Yaşında Başlanmalı?

Kickbox tarafından sağlanan faydalar dikkate alındığında, insanların çocuklarını erken yaşlarda bu spora başlatmak istediği görülüyor. Peki, kickbox Antalya için başlama yaşı kaçtır?

Aslında bu sorunun net bir cevabı yoktur. Bazı uzmanlar 7 derken, bazıları ise 5 demektedir. Çocuğunuzun gelişimine bağlı olarak bu kararı siz verebilirsiniz. Ancak motor kaslarını kontrol ettiği zaman kickboxa başlamasının daha doğru olacağı unutulmamalıdır.

Profesyonel kickbox yapacakların lisans çıkartması gerekir. Bunun için de bir yaş sınırı vardır. Lisansı için aranan yaş 8’dir.

Kickbox Kilo Verdirir mi?

Kickbox ile ilgili merak edilen hususlardan birisi de bu sporun kilo verdirip verdirmediğidir. Öncelikle kilo vermenin sadece yapılan egzersizlerle ilgili olmadığının altının çizilmesi gerekir. En az egzersiz kadar insanların beslenmelerine de dikkat etmesi gerekir. Örneğin; günde 5 km koşan birisi, yediklerine dikkat etmez ve yüksek oranda kalori alırsa, herhangi bir kilo verme durumu söz konusu olmaz. Ancak günde sadece 1 km koşan ve bunun yanında aldığı kaloriyi azaltan kişi ise zaman içinde kilo verecektir. Bundan dolayı Antalya kickbox kilo verdirir mi sorusuna bu şekilde bakılması çok daha doğru olacaktır.

Bilindiği gibi kickbox tempolu bir spordur. Çalışma temposuna bağlı olarak sporcular 1 saatte ortalama 500 kalori yakabilir. Bu rakam son derece önemlidir. Özellikle günlük yaşamda hareketsiz olan kişiler kickbox yapmaya başlar ve her seansta bu kadar kalori yakarsa, kilo vermeleri kaçınılmaz olacaktır. Ancak bu kişilerin beslenmelerini arttırmamaları gerektiği unutulmamalıdır.

Kickbox Zayıflamaya Ne Kadar Etki Ediyor?

Zayıflamanın temelinde daha az kalori alma ve daha fazla kalori yakma vardır. Zayıflamak için diyet ve egzersize başlayan kişiler, bir süre sonra pes etmek zorunda kalırlar. Çünkü bu durum onlar için son derece sıkıcı ve streslidir. Bütün bunlar ise insanların zayıflamayı zor bir işlem olarak kabul etmesine neden olmuştur. Peki, kickbox zayıflmaya nasıl etki eder?

Antalya kickbox, bireysel bir spor değildir. Bu sporu yaparken ikili ilişkiler kurulur ve yeni insanlar ile etkileşime geçilir. Ayrıca söz konusu sporun aynı zamanda stresi azalttığı da bilinir. Bütün bunlar, insanların kickbox yapmaktan kısa süre içinde sıkılmalarını engeller. Düzenli bir şekilde yapılan kickbox ise bir süre sonra zayıflamaya net bir şekilde etki eder. Böylece insanların hayallerindeki gibi bir vücuda sahip olmalarının daha kolay hale geldiği söylenebilir.

Anasayfaya Dön

HEMEN ARA 0533 717 74 79