Antalya Diyetisyen – Antfit Spor Merkezi

Antalya Diyetisyen – Antfit Spor Merkezi

Antalya Diyetisyen – Antfit Spor Merkezi

Antalya Diyetisyen – Antfit Spor Merkezi

Sağlıklı bir yaşam için beslenme son derece önemli bir detaydır. Beslenme olmadan, sağlıklı yaşam mümkün değildir. Bazı insanlar, bu noktada herhangi bir yardıma ihtiyaç duymazken, bazıları ise profesyonel yardım almak zorunda kalır. İşte tam bu noktada devreye Antalya diyetisyen girer. Peki, diyetisyen nedir? Ne işe yarar? Bu sorulara ilişkin detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Diyetisyen Nedir?

Diyetisyen; sağlıklı bir yaşam sürmek isteyenler ve yine sağlıkla ilgili koydukları bir hedefe ulaşmayı arzulayanlara yönelik beslenme programı oluşturan ve bu konuda gerekli yönlendirmeleri yapan uzmanlardır. Uzmanlık alanları beslenmedir ve insanların ihtiyaçlarını, ne yapmaları gerektiklerini bu uzmanlıkları ile anlarlar.

Geçmişte insanların Antalya diyetisyen ihtiyacı nispeten daha azdı. Bunun temel nedeni olarak insanların beslenmeye gerekli önemi vermemesi gösterilebilir. Ancak geçmişteki yaşamın çok daha hareketli olması, insanların sağlıklı ve doğal gıdalara daha kolay ulaşması da çok önemli etkenlerdi. Günümüzde ise insanların çok daha hareketsiz olduğu, en kısa mesafelere dahi bir araçla gittiği bilinmektedir. Tüketilen gıdaların birçoğunun içerisinde sağlıksız unsurlar olması, doğal gıdalara ulaşmanın zorluğu ve diğer detaylar, Antalya diyetisyen ihtiyacının sürekli artmasına neden olmuştur.

Diyetisyenlerin görev tanımları ile ilgili insanların kafasında bazı soru işaretleri olabilir. Diyetisyenlerin görevleri genel olarak şu şekilde sıralanabilir:

  • İnsanların sağlık durumları ve isteklerini dikkate alarak beslenme programı oluşturma
  • Beslenme problemleri ve sağlıklı beslenmeye ilişkin danışmanlık hizmeti verme
  • Yeme düzenlerini değerlendirme ve gerektiğinde değiştirme
  • Diğer sağlık birimleri ile konsültasyon yapma
  • Vücut fonksiyonlarının alınan besinlerden nasıl etkilendiğini tespit etme
  • Beslenmeye ilişkin bilimsel araştırmaları takip etme
  • Beslenmeye ilişkin tavsiyelerde bulunma

Kısacası beslenmeye dair bütün hususların diyetisyen Antalya görevleri arasında olduğu söylenebilir.

Diyetisyene Gitmek İşe Yarar Mı?

Günümüzde internetin yaygınlaşmasına bağlı olarak insanlar, beslenmeye yönelik farklı bilgilere çok rahat bir şekilde ulaşabilir. Bu durum, birçok kişinin diyetisyene ihtiyacı olmadığını düşünmesine neden olur. Hatta bazı kişiler, diyetisyenin hangi besinleri önereceğini dahi bildiğini iddia eder. Ancak durum tam olarak böyle değildir. Öncelikle internette yer alan bilgilerin önemli bir kısmının doğru olmadığının akıllardan çıkarılmaması gerekir. Çünkü internete sadece uzmanlar değil, aynı zamanda uzman olmayanlarda yazılar yazabilir.

Bir diğer önemli husus ise diyetisyenin görevi ile ilgili bilinen yanlışlıklardır. Antalya diyetisyen denildiği zaman insanların aklına direkt diyet gelir. Yani bu uzmanın görevinin sadece diyet vermek olduğu düşünülür. Ancak diyetisyenlerin görevleri sadece diyet hazırlamak değil, bundan çok daha fazlasıdır. Dolayısıyla da internet ya da daha farklı kaynaklardan elde edilen bilgiler ile bir uzmandan yardım almanın tamamen farklı hususlar olduğu unutulmamalıdır. Beslenmeye ilişkin problemlerde, kesin çözüm için alanında uzman bir diyetisyene gidilmesi gerekir.

Diyetisyene Gitmenin Faydaları

Diyetisyen Antalya desteği almak, size tahmin edemeyeceğiniz kadar çok fayda sağlar. Öyle ki, bazen elde ettiğiniz sonuç karşısında siz bile şaşır ve sorunların aşılmasının ne kadar kolay olduğunu görürsünüz. Diyetisyen tarafından sağlanan faydalar genel olarak şu şekilde sıralanabilir:

·         Engelleri Aşma

Beslenme sorunlarına ilişkin yaşamış olduğunuz sorunları aşmakta zorluk çektiğinizde, bir diyetisyene başvurmanız gerekir. Bu konuda uzman ve tecrübeli bir bakış açısı ile diyetisyeniniz size yeni yöntemler tavsiye eder. Böylece uzun süredir siz zorlayan engellerden bir anda kurtulma imkanı yakalamış olursunuz. Unutmayın, başvurduğunuz kişi herhangi birisi değil; o bir beslenme uzmanı.

·         Yalnız Kalmama

Kilo verme ve beslenme problemlerini düzeltme, son derece zor bir süreç haline gelebilir. Bu süreçte tek başına olanlar, genellikle yenik düşmeye mahkumdurlar. Ancak bir diyetisyen Antalya desteği ile bu süreci devam ettirmek, sizi yalnızlıktan kurtaracaktır. Üstelik sizi yalnız bırakmayan kişinin sizi anlaması, karşılaşmış olduğunuz sorunlara alternatif ve etkili çözümler sunması ise önemli avantajlardır.

·         Duygusal Destek

Besinlerle ile insanlar arasında ciddi bir duygusal ilişki vardır. Bu ilişki genellikle görülmez ya da fark edilmez. Ancak bir çikolata yenildiği zaman alınan mutluluk ya da sürekli aynı ürünü yeme isteğinin olması, bu duygusal bağa ilişkin önemli bir işarettir. Söz konusu duygusal ilişki, insanların diyet yapmasını zorlaştırır. İşte tam bu noktada Antalya diyetisyen tarafından verilen destek ile bu önemli sorun aşılır.

·         Tasarruf Etme

Kilo vermek ve vücudunu şekillendirmek isteyenlerin genellikle son tercihi diyetisyen olur. Daha öncesinden farklı bitkisel ve tıbbi ilaçların denenmesi, farklı spor aletleri alınması ve benzer işlemler yapıldığı bilinir. Dolayısıyla da ciddi anlamda bir maddi kayıp söz konusu olur. Ancak ilk olarak beslenme uzmanına gelenlerin böyle kayıpları olmaz ve maddi anlamda ciddi bir tasarruf ederler. Ayrıca gereksiz ve yanlış ilaçlarla vücutlarını zehirlemezler ve zaman kaybetmezler.

·         Özel Diyet

İnternette ya da daha farklı kaynaklarda ulaşabileceğiniz çok sayıda diyet vardır. Magazin dergilerinde ve gazetelerin magazin bölümlerinde ünlülerin uygulamış olduğu ve başarılı sonuç elde ettiği diyetleri de bulabilirsiniz. Ancak bunların hiçbirisi size uygun değildir. Çünkü söz konusu diyetler, sizin vücut yapınızı, beslenme alışkanlıklarınızı ve diğer detaylarınızı bilmeden hazırlanmıştır. Kısacası o diyetler, farklı kişiler için hazırlanmıştır. Ancak diyetisyene gittiğinizde, burada bahsedilen bilgilerin tamamı dikkate alınır ve sadece size özel bir diyet hazırlanır.

Neden Diyetisyene Gidilmeli?

Yukarıda diyetisyene gitmenin yararları hakkında detaylı bilgi verilmiştir. Peki, diyetisyene ne zaman gideceğinizi nerede bileceksiniz? Bu sorunun cevabını size vücudunuz verecektir. Aşağıdaki durumlardan herhangi birisinde, bir beslenme uzmanına başvurmanız gerekir.

·         Alerji

Hiçbir sağlık sorununuz olmamasına rağmen, vücudunuzda bazen farklı alerjik durumlar meydana geliyorsa, bunun nedeni beslenmenizle ilgilidir. Hangi besine alerjiniz olduğunu öğrenmek ve gerekli önlemleri almak için Antalya diyetisyen size yardımcı olacaktır.

·         Kolesterol

Kolesterol tanısı almışsanız, beslenmenizi baştan aşağı değiştirmeniz gerekir.

·         Yetersiz Beslenme

Diyet yapmak; az besin almak demek değildir. Diyet yapmak; gereksiz yememektir. Eğer internetten bulduğunuz bir diyeti yapmaya çalışır ve yanlış bir yola girerseniz, yetersiz beslenme sorunları ile baş başa kalabilirsiniz.

·         Gereksiz Yemek Yemeye Yönelme

İnsanlar, acıktıklarında yemek yemelidir. Bunun dışındakiler hem gereksiz hem de zararlıdır. Farklı duygu durumlarında yemeye yönelme veya tok olduğunuzda dahi buzdolabının kapısını açma, ciddi sorunlardır. Çünkü bu sorunlar zaman içinde kilo almanıza, vücut yapınızın bozulmasına ve farklı hastalıklara açık hale gelmenize neden olacaktır. Söz konusu sorunu düzeltmek için mutlak surette bir beslenme uzmanından yardım almalısınız.

·         Süte Bağlı Sindirim Sorunları

Süt, insan sağlığı için çok önemli bir besindir. Ancak bazı kişilerde laktoz intoleransı olabilir ve bu sorun, ciddi sindirim sorunlarına neden olabilir. Böyle şikayetlerinizin altındaki nedenin öğrenilmesi ve gerekli önlemlerin alınması gerekir.

·         Diğer Sindirim Sorunları

Sindirim sisteminin doğru bir şekilde çalışması, insanların genel sağlık durumları için son derece önemlidir. Bu noktada zaman zaman farklı sorunların yaşanması muhtemeldir. Farklı bir sağlık sorunu olmaması durumda, sindirim problemlerinin giderilmesi için Antalya diyetisyen ile görüşmeniz gerekir.

·         Başarısız Diyetler

Birçok diyet denemenize rağmen istediğiniz sonucu bir türlü elde edemiyorsanız, bir yerlerde hata var demektir. Belki de, sorun çok daha farklı bir yerde ve siz boşa uğraşıyorsunuz. Böyle durumları yaşamamak için mutlak surette bir uzmanla görüşmeniz gerekir.

·         İştah Sorunları

İştahınızda aniden bir değişim yaşanmış ise bu farklı durumların işareti olabilir. Bunun için bir uzmandan yardım almanız gerekebilir.

·         Kronik Yorgunluk

Gün içinde yapmış olduğunuz işler ve aktiviteler her zaman sizi yorgun mu düşürüyor? Çabuk yorulmanızla mı tanınıyorsunuz? Bu sorulara verdiğiniz cevap evet ise bir diyetisyene görünme zamanınız gelmiş demektir. Çünkü yorgunluğunuzun altında yatan neden büyük bir olasılıkla beslenmenizle ilgili.

·         Bebek Düşünme

Bebek düşünmeye başlamadan önce vücudunuzun sağlıklı olduğundan emin olmalısınız. Antalya diyetisyen bu konuda size yardımcı olabilir. Beslenme programınızdaki değişiklikler ile vücudunuzu hamileliğe hazır hale getirebilirsiniz.

·         Spor

Spor salonlarında ya da açık alanda düzenli olarak spor yapmak, sağlıklı yaşam ve vücudun şekillendirilmesi için tercih edilen aktivitelerdir. Bundan dolayı spor yaparken bir beslenme uzmanından yardım alınması gerekir. Kaliteli spor salonlarında bu konuda size destek verecek uzmanlar mevcuttur.

Diyetisyene Gitmeden Önce Yapılması Gerekenler

Bir diyetisyene gitmeden önce bilmeniz ve yapmanız gereken bazı hususlar vardır. Bunlara hakim olduğunuzda, beklentilerinizin çok daha etkin bir şekilde karşılanacağına emin olabilirsiniz.

·         Doğru Zamanlama

Antalya diyetisyen, sadece size şişmanladığınızda ya da kilo vermek istediğinizde yardım eden kişi değildir. Yanlış beslenmeye bağlı olarak hipertansiyon, kalp hastalıkları ve benzer birçok rahatsızlığın ortaya çıkabildiği bilinmektedir. Bundan dolayı sadece şişmanladığınızda değil, daha farklı zamanlarda da bir diyetisyene gidebilirsiniz. Hatta belirli bir yaştan sonra 6 aylık periyotlarda düzenli olarak kontrole gitmeniz, sağlınız açısından son derece olumlu olacaktır.

·         Detaylı Araştırma

Günümüzde diyetisyenlere ulaşmak son derece kolaydır. Üstelik orta ve büyük ölçekli bir şehirde yaşıyorsanız, kısacık bir araştırmadan sonra onlarca farklı seçeneğiz olduğunu göreceksiniz. Ancak bunlar arasında seçim yapmadan önce detaylı bir araştırma yapılması gerekir. Bu araştırma sonucunda bazı seçeneklerin aslında sağlık bilimleri beslenme ve diyetetik lisans mezunu olmadıklarını görecek ve kısa süreli bir şaşkınlık yaşayacaksınız.

·         Diyetisyen Seçimi

Detaylı araştırmanın ardından tercih edebileceğiniz 3-4 diyetisyeni belirleyin. Söz konusu diyetisyenler üzerine biraz daha detaylı araştırma yapın. Başarılarını, aldıkları eğitimleri, yayımladıkları makaleleri ve bu tür bilgileri inceleyin. Bütün bu araştırma ve incelemeler sonucunda seçiminizi gönül rahatlığı ile yapabilirsiniz. Burada bilmeniz gereken husus, ulaşabileceğiniz Antalya diyetisyen sayısı fazla olsa dahi, bunların uzmanlıkları ve kaliteleri arasında ciddi bir fark vardır.

·         Tahlil ve Tetkik Yaptırma

Diyetisyenler sadece sizin kilonuza ve boyunuza bakarak size diyetler hazırlamazlar. Beslenme programı hazırlamadan önce vücudunuza ilişkin daha detaylı araştırma yaparlar. Bu araştırmalar için genellikle tahlil ve farklı tetkikler isteyebilir. Dolayısıyla Antalya diyetisyen ile görüşmeden önce bu tahlilleri yaptırmak, size zaman kazandıracaktır. Hangi tahlilleri yaptırmanız gerektiğini, diyetisyeninizle görüşerek öğrenebilirsiniz. Genel olarak insülin, açlık ve tokluk kan şekeri, ürik asit, üre, kreatin, kolesterol ve kortizol gibi tahliller istenmektedir.

·         Randevu Alma

Antalya diyetisyen ile görüşmeden önce yapmanız gereken bir diğer önemli işlem ise randevu almak olacaktır. Çünkü diyetisyenler genellikle randevu ile çalışırlar. Bu konu hakkında gerekli olan bilgiyi diyetisyeninizle görüşerek alabilirsiniz.

Antalya diyetisyen ile ilgili genel detaylar bu şekildedir. Söz konusu alanın bir uzmanlık gerektirdiği asla unutulmamalıdır. Buna bağlı olarak internetten bulunan bilgilerin asla bir beslenme uzmanı ile kıyaslanamayacağının bilinmesi gerekir. Beslenme uzmanından yardım almak, sizin yaşam kalitenizi önemli derecede arttıracaktır. Dolayısıyla da bir diyetisyenle düzenli olarak görüşmeniz gerektiğini asla unutmayın.

HEMEN ARA 0533 717 74 79